98424-S52-24A
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
98424-S52-24A
Hersteller:
Amphenol ICC (FCI)
Beschreibung:
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)