A165W-A2AR-24D-2
Omron Automation and Safety
Produkt-Nr.:
A165W-A2AR-24D-2
Beschreibung:
SWITCH SELECT 2POS DPDT 5A 125V
Benutzer handbuch
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Depth Behind Flange 28.50mm
Product Status Active
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Automation and Safety
Illumination Illuminated
Features Bezel - Square
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Number of Positions 2
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Approval Agency CCC, cUL, TUV, UL
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount
Mechanical Life 250,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series A165W
Voltage Rating - DC 30 V