A22-LC-TR-R
Assmann WSW Components
Produkt-Nr.:
A22-LC-TR-R
Beschreibung:
CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN
Benutzer handbuch
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 22 (2 x 11)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post -
Series -
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Tin
Mfr Assmann WSW Components
Termination Post Length -
Features Open Frame
Contact Material - Mating Phosphor Bronze
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Resistance 30mOhm