A3-16DA-2SV
Hirose Electric Co Ltd
Produkt-Nr.:
A3-16DA-2SV
Beschreibung:
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.165" (4.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Telecommunications
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Contact Shape Square
Series A3
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Brown
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.1mm, 6mm