A31ACQ12VDC1
CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
A31ACQ12VDC1
Beschreibung:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 60A 12V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.8W
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Rating (Current) 60 A
Coil Current 150 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 80 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Series A3
Operate Time 7 ms
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Mfr CIT Relay and Switch
Coil Voltage 12VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC