A3B-22PA-2DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
Produkt-Nr.:
A3B-22PA-2DSA(71)
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 22POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.071" (1.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series A3
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 6mm, 8.8mm
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.311" (7.90mm)