A6985F3V3
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
A6985F3V3
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
16-HTSSOP
Beschreibung:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 16HTSSOP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 38V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Series Automotive, AEC-Q100
Function Step-Down
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency - Switching 250kHz ~ 2MHz
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V