AGC0.75YL50
Techflex
Produkt-Nr.:
AGC0.75YL50
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
SLEEVING 0.75" ID FBRGLASS 50'
Benutzer handbuch
Operating Temperature -25°C ~ 155°C
Diameter - Inside 0.750" (19.05mm)
Color Yellow
Material Fiberglass, Acrylic Coated
Liquid Protection Oil Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Diameter - Outside 0.826" (20.98mm)
Type Attributes Braided
Series Flex Glass® Acrylic
Type Sleeving, Insulated
Length 50.00' (15.24m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Features Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.038" (0.96mm)