Asahi Kasei Microdevices/AKM
Produkt-Nr.:
AK9824M
Hersteller:
Paket:
8-SSOP
Charge:
-
Beschreibung:
IC DAC 8BIT V-OUT 8SSOP
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Bitte senden Sie RFQ, wir werden sofort antworten.

| Number of D/A Converters | 2 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±1.5 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | - |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | SPI |
| Settling Time | 400µs |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Differential Output | No |
| Product Status | Obsolete |
| Supplier Device Package | 8-SSOP |
| Reference Type | Supply |
| Series | - |
| Package / Case | 8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mfr | Asahi Kasei Microdevices/AKM |
| Number of Bits | 8 |
| Package | Bulk |