ALE12B24
Panasonic Electric Works
Produkt-Nr.:
ALE12B24
Beschreibung:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.44 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series ALE
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC