ALH82A121CD600
KEMET
Produkt-Nr.:
ALH82A121CD600
Hersteller:
KEMET
Beschreibung:
CAP ALUM 120UF 20% 600V SNAP
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 600 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.32 A @ 100 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.164Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series ALH82
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.69 A @ 10 kHz
Mfr KEMET
Capacitance 120 µF
Package Tray
Impedance 787 mOhms