AM51631C63N-A
Panasonic Electric Works
Produkt-Nr.:
AM51631C63N-A
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 60gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series AM5
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 320gf
Overtravel 0.035" (0.9mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Features Cadmium Free
Package Bulk
Base Product Number AM51631
Differential Travel 0.020" (0.5mm)