AM51652D63N-A
Panasonic Electric Works
Produkt-Nr.:
AM51652D63N-A
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 125V
Benutzer handbuch
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 30gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NC
Series AM5
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 180gf
Overtravel 0.055" (1.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.125" (3.2mm)
Features Cadmium Free
Package Bulk
Base Product Number AM51652
Differential Travel 0.040" (1.0mm)