Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
AML35FBB7AC01
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Beschreibung:
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Bitte senden Sie RFQ, wir werden sofort antworten.

| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| Operating Temperature | - |
| Bushing Thread | - |
| Ingress Protection | - |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Actuator Type | Paddle |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 28.98mm x 19.05mm |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC) |
| Circuit | DPST |
| Actuator Length | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Illumination Voltage (Nominal) | 125 VAC |
| Series | AML35 |
| Switch Function | On-Off |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Electrical Life | 25,000 Cycles |
| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Illumination | Illuminated |
| Features | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | AML35 |
| Actuator Material | - |