ASP0841506
METZ CONNECT USA Inc.
Produkt-Nr.:
ASP0841506
Beschreibung:
SPRING CLAMP TERMINAL BLOCK, PLU
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.488" (12.40mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection IP20
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr METZ CONNECT USA Inc.
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features Mating Flange
Wire Gauge or Range - mm² 0.08-1.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 15
Number of Positions 15
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series -
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 150 V
Pitch 0.150" (3.81mm)