Zuhause / Memory / AT24C01-10PC-1.8
minImg
AT24C01-10PC-1.8
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
AT24C01-10PC-1.8
Paket:
8-PDIP
Beschreibung:
IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 400 kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface I²C
Memory Organization 128 x 8
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-PDIP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time 900 ns
Memory Size 1Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V