Zuhause / Memory / AT27C256R-55PC
minImg
AT27C256R-55PC
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
AT27C256R-55PC
Paket:
28-PDIP
Beschreibung:
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 28DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 32K x 8
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 28-PDIP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 55 ns
Memory Size 256Kbit
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Technology EPROM - OTP
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V