AT89LS53-12PC
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
AT89LS53-12PC
Paket:
40-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
Core Processor 8051
Speed 12MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 40-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 89LS
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V