AT90S1200A-12PC
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
AT90S1200A-12PC
Paket:
20-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 12MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Program Memory Type FLASH
RAM Size -
Number of I/O 15
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 64 x 8
Series AVR® 90S
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI
Program Memory Size 1KB (512 x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V