AT90S2343-10PC
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
AT90S2343-10PC
Paket:
8-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 10MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 5
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series AVR® 90S
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V