ATMEGA162-16PU
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATMEGA162-16PU
Paket:
40-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Auf Lager : 758
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 40-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V