Zuhause / Microcontrollers / ATMEGA164PV-10MCUR
minImg
ATMEGA164PV-10MCUR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATMEGA164PV-10MCUR
Paket:
44-VQFN (7x7)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V