ATMEGA2560-16AU
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATMEGA2560-16AU
Paket:
100-TQFP (14x14)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP
Auf Lager : 57080
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 86
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 100-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 256KB (128K x 16)
Data Converters A/D 16x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V