ATMEGA32-16MC
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATMEGA32-16MC
Paket:
44-VQFN (7x7)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V