ATMEGA3290-16AUR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATMEGA3290-16AUR
Paket:
100-TQFP (14x14)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 69
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 100-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V