ATMEGA48-20PJ
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATMEGA48-20PJ
Paket:
28-PDIP
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 256 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Data Converters A/D 6x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V