ATTINY10-TS8R
Atmel
Produkt-Nr.:
ATTINY10-TS8R
Hersteller:
Atmel
Paket:
SOT-23-6
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH SOT23-6
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32 x 8
Number of I/O 4
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-6
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series AVR® ATtiny
Package / Case SOT-23-6
Core Size 8-Bit
Mfr Atmel
Connectivity -
Program Memory Size 1KB (512 x 16)
Data Converters A/D 4x8b
Package Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V