ATTINY12V-1SC
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATTINY12V-1SC
Paket:
8-SOIC
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 1.2MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size -
Number of I/O 6
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 64 x 8
Series AVR® ATtiny
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1KB (512 x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V