ATTINY261-20MUR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
ATTINY261-20MUR
Paket:
32-VQFN (5x5)
Beschreibung:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series AVR® ATtiny
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity USI
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Data Converters A/D 11x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V