B15B-PASK-1
JST Sales America Inc.
Produkt-Nr.:
B15B-PASK-1
Beschreibung:
CONN HEADER VERT 15POS 2MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Tin-Lead
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 15
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series PA
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 9.9mm, 14.7mm, 14.9mm
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Bulk
Overall Contact Length 0.319" (8.10mm)