B41041A3109M
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B41041A3109M
Beschreibung:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.322 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41041
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.58 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 10000 µF
Package Bulk
Impedance 36 mOhms