B41043A3686M
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B41043A3686M
Beschreibung:
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 67.9 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41043
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 97 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68 µF
Package Bulk
Impedance 800 mOhms