B41043A6187M
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B41043A6187M
Beschreibung:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 444.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B41043
Package / Case Radial, Can
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 85 mOhms