B41554B7100Q000
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B41554B7100Q000
Beschreibung:
CAP ALUM 100000UF 40V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 7mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41554
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100000 µF
Package Bulk
Impedance 6 mOhms