B41896C8397M008
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B41896C8397M008
Beschreibung:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 486mOhm @ 120Hz
Ratings AEC-Q200
Series B41896
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.103 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 134 mOhms