B43231B1128M
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B43231B1128M
Beschreibung:
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.18 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.929 A @ 20 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1200 µF