B43733B6158M000
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B43733B6158M000
Beschreibung:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.846" (97.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.531" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.23 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 110 mOhms