B43760A5568M000
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B43760A5568M000
Beschreibung:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.547" (191.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16.8 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 5600 µF
Package Bulk
Impedance 20 mOhms