B43760A9478M003
EPCOS - TDK Electronics
Produkt-Nr.:
B43760A9478M003
Beschreibung:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.185" (131.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.7 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 4700 µF
Package Bulk
Impedance 24 mOhms