BACC63BP12C12S8
Cinch Connectivity Solutions
Produkt-Nr.:
BACC63BP12C12S8
Beschreibung:
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Benutzer handbuch
Cable Opening 0.547" (13.89mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 12-12
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C