Samtec Inc.
Produkt-Nr.:
BCS-110-L-S-TE
Hersteller:
Paket:
-
Charge:
-
Beschreibung:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
1
$2.5365
$2.5365
10
$2.43485
$24.3485
25
$2.23212
$55.803
50
$2.13066
$106.533
100
$2.0292
$202.92
250
$1.77555
$443.8875
500
$1.72482
$862.41
Nicht der Preis, den Sie wollen? Senden Sie jetzt RFQ und wir werden Sie so schnell wie möglich kontaktieren.

| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 475VAC |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Current Rating (Amps) | 4.6A per Contact |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Mfr | Samtec Inc. |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Connector Type | Receptacle |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 10 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Post | 50.0µin (1.27µm) |
| Contact Shape | Square |
| Series | Tiger Claw™ BCS |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Insulation Color | Black |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | BCS-110 |