BFC236851564
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Produkt-Nr.:
BFC236851564
Beschreibung:
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT368
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.56 µF