BH16NBSBOB
CIT Relay and Switch
Produkt-Nr.:
BH16NBSBOB
Beschreibung:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Blue/Orange
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 2.0, 3.3 VDC
Series BH
Voltage Rating - DC 36 V
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V