Rohm Semiconductor
Produkt-Nr.:
BH28FB1WHFV-TR
Hersteller:
Paket:
5-HVSOF
Charge:
-
Beschreibung:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA HVSOF5
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
1
$0.8455
$0.8455
Nicht der Preis, den Sie wollen? Senden Sie jetzt RFQ und wir werden Sie so schnell wie möglich kontaktieren.

| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 70 µA |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Product Status | Not For New Designs |
| Supplier Device Package | 5-HVSOF |
| Control Features | Enable |
| Series | - |
| Package / Case | SOT-665 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 100mA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | BH28FB1 |