BUK6D43-40PX
Nexperia USA Inc.
Produkt-Nr.:
BUK6D43-40PX
Hersteller:
Nexperia USA Inc.
Paket:
DFN2020MD-6
Beschreibung:
MOSFET P-CH 40V 6A DFN2020MD-6
Auf Lager : 15772
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1260 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package DFN2020MD-6
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 15W (Tc)
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Nexperia USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V