BY550-400
Diotec Semiconductor
Produkt-Nr.:
BY550-400
Paket:
DO-201
Beschreibung:
DIODE D5.4X7.5 400V 5A 175C
Benutzer handbuch
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 1.5 µs
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Series -
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 5 A
Mfr Diotec Semiconductor
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 5A