BZT52C16LPQ-7
Diodes Incorporated
Produkt-Nr.:
BZT52C16LPQ-7
Paket:
X1-DFN1006-2
Beschreibung:
DIODE ZENER 16V 250MW 2DFN
Benutzer handbuch
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±5.62%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package X1-DFN1006-2
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 11.2 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case 0402 (1006 Metric)
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms