CG362U150X4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
CG362U150X4C
Beschreibung:
CAP ALUM 3600UF 150V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 150 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CG
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 11.374 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3600 µF