CGO103M016L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
CGO103M016L
Beschreibung:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.812 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 16.7mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CGO
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.3 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10000 µF