CGS602U025R2C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Produkt-Nr.:
CGS602U025R2C
Beschreibung:
CAP ALUM 6000UF 25V SCREW
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.85 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6000 µF